INFO: +420 571 452 210 | podatelna@jablunka.cz
Dnes je 11. října 2024 a svátek má Andrej 9°C | Zítra Marcel 13°C

Sběrný dvůr

Sběrný dvůr 

Sběrný dvůr slouží zejména občanům Jablůnky, kteří zde po předložení průkazu totožnosti a poté mohou odkládat odpad zdarma.

Jedná se o odpad: velkoobjemový, dřevo, papír, sklo, plasty.

Sběrný dvůr je také zapojen v kolektivním systému zpětného odběru elektro odpadu, tzn., že každý občan, kterému doslouží jakýkoliv elektrospotřebič, (drobná elektronika, televize, Pc, zářivky, sporáky, atd.), jej zde může bezplatně odevzdat. Zpětný odběr elektrospotřebičů pro občany je nařízen zákonem Ministerstva životního prostředí. Své odpady zde můžou odkládat i firmy, živnostníci a občané, kteří nemají trvalé bydliště v obci, ale již za úplatu.

Provozní doba

  • PO: zavřeno

  • ÚT: 8:00–12:00, 13:00–17:00

  • ST: 8:00–12:00, 13:00–15:00

  • ČT: 8:00–12:00, 13:00–15:00

  • PÁ: 8:00–12:00, 13:00–16:00

  • SO: 8:00–12:00

 

 

Buďme zodpovědní a mysleme ekologicky, stejně jako dříve někteří šlechtici

 

Mnozí z nás vnímají pojmy jako ekologie, společenská odpovědnost nebo ochrana životního prostředí jako něco moderního a líbivého, s čím přicházejí eko-nadšenci v posledních letech. To je však velký omyl. Ochranou přírody se lidé začali zabývat již v průběhu 19. století.

Naši předci sice tehdy nepoužívali termíny „ekologie“ a „společenská odpovědnost“, uvědomovali si ale, že se krajina v Česku v průběhu staletí v důsledku lidské činnosti podstatně změnila k horšímu.

Osvícení šlechtici proto začali na svých panstvích zřizovat přírodní rezervace, kde bylo zakázáno hospodařit a obdělávat půdu. Nejstarším chráněným územím v Česku a zároveň i nejstarší přírodní rezervací v pevninské Evropě je Žofínský prales, vyhlášený roku 1838 na panství Buquoyů.

V dnešní době nestačí jen chránit přírodu tím, že vyhlásíme chráněná území. Musíme dělat i další kroky, a to především omezovat plýtvání a efektivněji využívat stávající zdroje.

Například firmy se snaží šetřit energiemi, a to nejen z ekonomických důvodů, ale také proto, aby chránily ubývající přírodní zdroje. Stává se to součástí jejich ESG strategie. V provozech využívají úsporné osvětlení, budovy jsou zateplovány a čím dál více dokumentů existuje jen v elektronické podobě. Tiskne se jen to, co je opravdu nezbytné.

Správnou recyklací obce ušetří

Stejně odpovědně se chovají i města a obce. Rekultivují zanedbané plochy, ze svých rozpočtů přispívají na zachování linkových autobusů a vlaků, investují do úspornějšího veřejného osvětlení a motivují spoluobčany k důslednému třídění odpadů.

Recyklace může pro obce znamenat důležitou úsporu. Zatímco netříděný odpad musí obec předat specializované firmě, která si za jeho likvidaci nechá dobře zaplatit, zpětný odběr elektrozařízení nabízejí kolektivní systémy zcela zdarma.

Zpětný odběr vysloužilých elektrozařízení a jejich následná recyklace se vyplácejí hned dvakrát: umožňují totiž opětovně využít materiály a šetřit přírodní zdroje. Navíc recyklace zamezí úniku škodlivých látek (například rtuti ze zářivek) do životního prostředí.

Zpětný odběr elektrozařízení včetně světelných zdrojů pro naši obec Jablůnku zajišťuje kolektivní systém EKOLAMP, 
který v České republice vytvořil hustou síť sběrných míst.  Zároveň zajišťuje přepravu sběrných nádob k recyklaci. 
Díky tomu ušetří Jablůnka finanční prostředky, které bychom jinak museli utratit na likvidaci nebezpečných odpadů. 

 

 

 

 

 

 

 

Sledujte nás i na sociálních sítích

Aplikace Digiregion