INFO: +420 571 452 210 | podatelna@jablunka.cz
Dnes je 26. prosince 2024 a svátek má Štěpán -1°C | Zítra Žaneta 4°C

HLEDÁME PĚSTOUNY

8. listopadu 2024 | Jablůnka

Nadpis článku

Přemýšlíte nad změnou ve Vašem životě? Chtěli byste vykonat něco, co by druhému člověku přineslo prospěch? Co třeba stát se profesionálním pěstounem?

  • I když není pěstounství jednoduché, tak má velký smysl. Můžete pomoci změnit život konkrétnímu dítěti.

Vyrůstat v rodinném prostředí je přirozené pro každé dítě. Nejlepší je, když dítě může vyrůstat ve své rodině, se svými rodiči, sourozenci a dalšími příbuznými a když tato rodina je schopná alespoň v přiměřené míře naplňovat jeho potřeby. Pokud však rodiče neplní rodičovskou odpovědnost či ji zneužívají a v důsledku toho dochází k zanedbávání, týrání, zneužívání či jinému ohrožení dítěte nebo dítě o rodiče přijde, je nutné pro dítě hledat jiné náhradní rodinné prostředí. Pěstounská péče je upřednostňována před umístěním dítěte do ústavního zařízení.

  • Důvody pro pěstounství

Proč mají lidé zájem stát se pěstouny? Důvodů je hned několik např. touha pomoci dítěti naplnit jeho potřeby a zajistit mu bezpečné prostředí pro jeho vývoj, snaha doprovodit dítě na jeho cestě do dospělosti, pomoci mladým lidem postavit se na vlastní nohy, předat dětem vlastní zkušenosti, potřeba přispět užitečným způsobem ke zlepšení života jiného člověka.

O pěstounské péči rozhoduje soud. Dítě může být v pěstounské péči po dobu, po kterou trvají důvody, které brání biologickým rodičům dítěte v osobní péči. Pokud není možný návrat pět do původní biologické rodiny, setrvává dítě v pěstounské péči až do své zletilosti. Jedná se o pomoc dítěti překlenout dlouhodobější nelehké životní období, kdy se o něj nemohou či nechtějí starat jeho vlastní rodiče.

  • Druhy pěstounské péče

Pěstounská péče příbuzenská (PPP) - jako první bývají osloveni nejbližší příbuzní dítěte – prarodiče, tety a strýcové a zjišťuje se, zda se by o dítě mohlo být postaráno v rámci rodiny. Pokud možnosti v rámci rodiny nejsou, hledají se náhradní rodiče mezi prověřenými a proškolenými profesionálními pěstouny.

Pěstounská péče na přechodnou dobu (PPPD) – může představovat i zaměstnání, které vykonávají lidé, kteří jsou zařazeni do evidence profesionálních pěstounů. Je státem podporována a nezletilým dětem je zajištěna péče a podpora na nezbytně nutnou a relativně krátkou dobu v domácnostech pěstounů. Dotyčné osoby jsou připraveny dítě kdykoli přijmout do péče a opět jej vrátit, jakmile se daná situace v rodině vyřeší. Pro dítě je možné mezitím najít adoptivní rodiče anebo se může vrátit do své původní rodiny.

Pěstounská péče dlouhodobá (PPD) – oficiálně končí dosažením zletilosti dítěte, ale ve funkčních rodinách děti zůstávají tak dlouho, až dostudují nebo získají práci a mohou se tak osamostatnit. Dlouhodobá pěstounská péče může být buď příbuzenská nebo nepříbuzenská. Může se stát, že i PPD bude mít jen dočasné trvání. A to v případě, že o dítě projeví zájem jeho biologický rodič.

Pokud Vás informace v tomto článku zaujaly a chtěli byste se o náhradní rodinné péči dozvědět více, srdečně Vás zveme na besedu, která se uskuteční ve středu 13.11.2024 od 15 hodin v budově VZP (ulice Smetanova 841, Vsetín, 3 patro) na téma: „Hledáme pěstouny“.

Plakát HLEDÁME PĚSTOUNY

Sledujte nás i na sociálních sítích

Aplikace Digiregion